+48 692 796 037 asanka@asanka.eu
ZMIERZ SIĘ Z PRZYGODĄ
AKTYWNIE ŚWIADOMIE BEZPIECZNIE

Porozumiewanie się w podróży to nie tylko język obcy

10.10.2020

Jak się dogadać?

Całe swoje dorosłe życie pracowałam w turystyce i w sporcie, gdzie kontakt z ludźmi jest podstawą. Przez cały ten czas szukałam odpowiedzi jak się z nimi dogadać? Bez względu na to jakim porozumiewamy się językiem, jedni chwytają w lot o co nam chodzi, a inni patrzą na Ciebie jakby się z innej planety przybyło.

Długo szukałam rozwiązania tej zagadki. Zagłębiałam się w psychologię, robiłam różnego rodzaju testy osobowościowe, kompetencji, talentów itp. Przestudiowałam wiele książek i przysłuchiwałam się wielu ekspertom. Pomagało mi to w jakimś stopniu w zrozumieniu siebie i w komunikacji z innymi. Nadal jednak pozostawał niedosyt i czułam, że coś mi nadal umyka w tym gąszczu informacji. Fakt, że się różnimy jest czymś oczywistym. Jednak najbardziej mnie nurtowało, jak wyjść ponad te różnice i znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia.

Nie będę tu zbytnio odkrywcza, jeżeli powiem, że kluczem do sukcesu jest przynajmniej bardzo dobre poznanie samego siebie. Jednak co mi po tym, że wiem kim jestem, skoro i tak nie mogę dogadać się z innymi, bo nie wiem kim są oni.

Temat oczywiście nie rozwiązuje problemu w 100% procentach, ale na pewno go mocno ułatwia. O wiele łatwiej jest dotrzeć do kogoś, gdy wiemy w jakich kategoriach myśli i czego oczekuje. Pilot, przewodnik czy instruktor zawsze dostaje urozmaiconą grupę i dobrze by było, gdyby umiał z każdym rozmawiać jego językiem. Ułatwi mu to pracę i pomoże uniknąć nieporozumień. 

Dynamika Talentu

Mój problem zaczął się rozwiązywać, gdy kilka lat temu po raz pierwszy zetknęłam się z Dynamiką Talentu Rogera Jamesa Hamiltona. Nie tylko pozwolił mi lepiej zrozumieć siebie, ale nareszcie dał mi odpowiedzi jak komunikować się z innymi. Bardzo żałuję, że ta wiedza przyszła do mnie tak późno. Zdecydowanie ułatwiłaby mi pracę i dostosowywanie komunikatów do odbiorców, jak również zadań czy wiedzy przekazywanej młodzieży i dzieciakom na obozach. Szczerze uważam, że Dynamika ułatwiłaby życie nauczycielom, pilotom turystycznym, instruktorom, a także rodzicom. Prawdę mówiąc każdemu, kto chce sobie ułatwić proces dogadania się i zrozumienia innej osoby. 

I-Ching

            Dynamika wywodzi się z systemu myśli I-Ching (Yì jīng – Księga Przemian), który zapoczątkowany został w Chinach ponad 5000 lat temu. System rozwijały i spisywały kolejne serie chińskich cesarzy i uczonych. Początkowo była to wiedza tylko dla wybranych wysokich dostojników i uczonych cesarskich. Dzięki niej zarządzali krajem, przewidywali przyszłe wydarzenia i losy całych narodów. Opierała się na obserwacji zmian w przyrodzie, następujących po sobie cykli oraz ruchu ciał niebieskich. Cały system oparty jest więc na sekwencji przemian zachodzących we wszechświecie, przyrodzie i ludzkim ciele. Różne elementy, fazy, pory mają swój konkretny cel i swoją misję w tworzeniu całości, przez co ich różnorodność umożliwia jedność. Na tej podstawie wyodrębniono osiem profili osobowościowych oraz pięć energii, które uzupełniają się i dzięki komunikacji, i współpracy mogą tworzyć coś większego (Patrz koło dynamiki).

Energia SPIRIT jest uważana za nadrzędną. Przenika, łączy i napędza wszystko. Jeżeli ktoś ma ochotę można ją nazwać boską mocą. Cykl rozpoczyna energia DYNAMO (wiosna) przechodząc kolejno w BLAZE (lato), TEMPO (jesień) i STEEL (zima), aby ponownie wejść w DYNAMO (wiosna) i rozpocząć kolejny cykl. 

Flow

Niezakłócone przemiany pomiędzy kolejnymi etapami cyklu nazywamy FLOW. FLOW jest procesem złożonym z kolejnych cykli, tak jak rok z następujących po sobie pór. Różni ludzie reprezentują różne pory roku oraz fazy przejściowe między nimi. Funkcjonują w innych energiach i widzą świat zupełnie z innej perspektywy. Wszystkie razem współpracując ze sobą są w stanie się rozwijać. 

Emigracja na zachód

Na Zachód, czyli do Europy, „Księga Przemian” dotarła dopiero na początku XX wieku, kiedy to przetłumaczył ją Richard Wilhelm i przywiózł Carlowi Jungowi, który zlecił jej publikację. I-Ching tak bardzo wpłynęło na Junga, że na jego podstawie prowadził badania nad archetypami i opublikował swoje własne dzieło „Typy Psychologiczne”. Stało się ono podstawą wielu testów psychologicznych, łącznie z tymi stosowanymi obecnie w firmach i procesach rekrutacji. 

Na podstawie powyższych badań Roger James Hamilton stworzył narzędzie profilowe Talent Dynamics. Obecnie najbardziej znane jest wśród przedsiębiorców i osób biznesu, którzy wykorzystują je do budowy swoich wewnętrznych zespołów, umiejętnej komunikacji z klientami oraz budowania własnej marki. Opiera się na prostym założeniu. Każdy musi poznać własne naturalne predyspozycje, aby w najłatwiejszy i najprzyjemniejszy sposób móc wykonywać swoje obowiązki i rozwijać talent. Do tego poznanie charakterystyki innych ludzi ułatwia nam komunikowanie się z nimi.

Profile

         Wszechobecny dualizm ma również odzwierciedlenie w każdym z ośmiu profili, które mają dla siebie charakterystyczne cechy, atuty i przywary, talenty i słabe strony. Charakteryzują się też inną częstotliwością energetyczną. Każdy z nich ma inne zadanie do wykonania. Sztuką jest umiejętność wykorzystania swoich mocnych stron i pracowanie by słabe nie zdominowały naszego życia, a także uznanie swojego miejsca i pozwolenie na przepływ energii pomiędzy profilami. Rodząc się otrzymujemy bardzo specyficzną dla nas mieszankę energetyczną, która determinuje nasz profil.

Bardzo skrócona charakterystyka profili:

CREATOR – osoby bardzo twórcze, sypiące pomysłami, dobrzy stratedzy, często ich wizje wybiegają daleko poza możliwości współczesnego świata. Mogą być gadatliwe, aroganckie, lekceważące. Typ osoby, która zawsze wszystko wie najlepiej. Jeżeli się nie nauczą, to punktualność jest dla nich pojęciem obcym. Podważają autorytety.

STAR – również gaduła, zawsze stara się być w centrum uwagi wszystkich, zabiegając o nią często z przesadą; kolorowy kwiat. Potrafi przytłaczać swoją osobą. Doskonale odnajdzie się w showbiznesie, ale pod warunkiem, że nauczy się pokory. Ma umiejętność gromadzenia wokół siebie ludzi, którzy za nim podążają.

SUPPORTER – doskonale wspiera innych, dba o ich uczucia, żyje by pomagać. Dobry empata. Niestety sam często ma problemy z poczuciem własnej wartości i niedoceniony popada w rozpacz.

DEAL MAKER – osoby, które wiedzą wszystko o wszystkich, często plociuchy. Mają niesamowitą zdolność łączenia i budowania mostów pomiędzy ludźmi. Zazwyczaj starają się być mili dla wszystkich, przez co brak im stanowczości.

TRADER – żyją prawie z zegarkiem w ręku, mają wyjątkową zdolność do wynajdywania okazji, ale często zbyt długo się wstrzymują z działaniem szukając idealnego momentu. Świetnie odnajdują się w negocjacjach.

ACCUMULATOR – potrafi zbierać wszystko, bo może się przydać, od gazet, długopisów i sznurówek po, co bardziej zalecane, wiedzę, pieniądze i wartościowe przedmioty. To doskonali naukowcy, którzy latami mogą pracować nad jakimś projektem. Cierpliwi, cisi, spokojni. Nie pytani, nie rzucają się do odpowiedzi. Zazwyczaj trzymają się z tyłu, czekając aż ich się znajdzie.

LORD – jest niesamowity w wychwytywaniu szczegółów. Ciągle coś analizuje i bada. Spokojny, cichy. Jego wypowiedzi mają charakter krótkich informacji, najlepiej w podpunktach. Sprawia wrażenie gbura. Może za szybko wyciągać wnioski i mieć tendencje do krytykanctwa.

MECHANIC – perfekcjonista, który cały czas coś by poprawiał i ulepszał. Raczej unika kontaktu z ludźmi. Potrafi zerwać relację smsem. Jest niesamowity w tworzeniu czegoś lepszym niż było.

         Cztery pierwsze profile są ekstrawertyczne i proludzkie, nie wyobrażają sobie życia bez drugiego człowieka, każdą decyzję muszą omówić i zaciągnąć wielu opinii. One żyją uczuciami, rozmowami, relacjami. Natomiast ostatnia czwórka jest introwertyczna, nie potrzebuje ludzi do funkcjonowania. Opiera swoje decyzje na faktach i analizie, uczucia grają tu drugorzędną rolę. Wolą zacisze swojego domu, spokój i możliwość realizacji siebie w odosobnieniu.

         Każdy z profili ma swoje preferencje w kwestii spędzania wolnego czasu, sposobu nauki, relacji, pracy… Mając wspólny cel każdy z profili będzie robił to z innego powodu i będzie motywowany przez coś innego.

Test określający twoją energię

         Dynamikę można wykorzystać w każdym aspekcie relacji międzyludzkich. Istnieje możliwość zrobienia sobie bezpłatnie uproszczonego testu pokazującego wam w jakiej przewadze energii funkcjonujecie na stronie www.styllidera.pl

         Jeżeli jednak chcielibyście odkryć siebie, zależności pomiędzy poszczególnymi profilami i zupełnie innymi oczami spojrzeć na świat i otaczających was ludzi polecam pełny test. 

Więcej informacji

Jeżeli jesteście zainteresowani tematem i chcecie więcej dowiedzieć się o dynamice, energiach i profilach, jak dogadać się z poszczególnymi osobami, dajcie mi proszę znać, które aspekty was interesują. Na tej podstawie przygotuję wam materiały filmowe. 

Aby wykonać pełny test kontaktujcie się proszę ze mną mailowo asanka@asanka.eu  lub  przez Messengera z mojego facebookowego profilu lub fanpage.

Do zobaczenia na trasie

Brak komentarzy

Dodaj komentarz