+48 692 796 037 asanka@asanka.eu
ZMIERZ SIĘ Z PRZYGODĄ
AKTYWNIE ŚWIADOMIE BEZPIECZNIE

Rowerowe publikacje…

14.12.2020

Pedałujesz na rowerze, ale lubisz też o tym poczytać? A może wolisz poczytać zamiast pedałować? A może masz kogoś kto żywi miłość głęboką do rowerowych przygód i chcesz mu zrobić prezent? Jaka by twoja motywacja nie była ten artykuł jest dla Ciebie. 

Często na grupach rowerowych spotykam się z pytaniem o literaturę rowerową. Odpowiadając na tę potrzebę chcę stworzyć kolejny żyjący artykuł na tym blogu. Co to znaczy? Ni mniej, ni więcej, że zamiast pisać artykuł na temat każdej książki, która wpadnie mi w ręce stworze jeden, który z biegiem czasu i ilości publikacji, która mi się nawinie będzie się rozrastał. Tak więc warto do niego wrócić co jakiś czas i sprawdzić co nowego się pojawiło. Dla ułatwienia postaram się zachować porządek alfabetyczny według nazwiska autora.

Autor: Andersson, Per J
„Rowerem przez świat w poszukiwaniu miłości – z New Delhi do Borås”
Wydawnictwo: Czarna owca, Warszawa 2016

Historia napisana na podstawie życia chłopaka o imieniu Pikej, wywodzącego się z najniższej warstwy społecznej Indii. Dużą rolę w jego życiu odegrała przepowiednia, która została mu przypisana, wedle tradycji, w dniu narodzin. Początkowo książka opisuje świat oczami dziecka dorastającego w naznaczonym przeróżnymi klasami społecznymi świecie. Wraz z dorastaniem głównego bohatera ukazuje się świat z perspektywy dorosłego człowieka odrzuconego przez własny naród, znajdującego uznanie w oczach obcokrajowców, a obrzydzenie w oczach sąsiadów. Życie od skrajnej nędzy, po herbatki z prezydentem. W pogoni za miłością decyduje się na podróż rowerem przez Azję i Europę, aby dotrzeć do dziewczyny, którą postanowił poślubić. Perypetie na trasie, przekraczanie granic, zarabianie na swoim artystycznym talencie, aż w końcu upragniony cel w Szwecji. Kraju całkowicie odmiennym. Czy ta wyprawa skończyła się Happy Endem musicie już sprawdzić sami.

Autor: Bieniek Mieczysław
„Hajer na kole, czyli rowerem po Kirgistanie i Kazachstanie”
Wydawnictwo: Annapurna, Warszawa 2018

Pozycja naszpikowana niesamowitą ilością akcji jak na jednego człowieka. To jest chyba ukryty talent autora – pakowanie się w najróżniejsze sytuacje od zabawnych, przez intrygujące, po niebezpieczne. Osobiście chyba nie zdecydowałabym się na wspólną wyprawę z Panem Mieczysławem :), ale relacje chętnie poczytam. Znajdziemy tu wszystko: opisy krajobrazu, własne myśli i rozterki, relacje z innymi ludźmi, ale również samotność towarzyszącą wyprawie w pojedynkę.

Autor: Byrne David
„Dzienniki rowerowe”
Wydawnictwo: b, Warszawa 2011

To książka nie o wielkich rowerowych wyprawach, a o codziennym wykorzystaniu tego pojazdu. W drodze do pracy, po zakupy, na spotkanie ze znajomymi. Ale także jako alternatywa do zwiedzania i eksploracji nowych miast, w których autor miał okazję bywać. A były to m.in.: Berlin, Stambuł, Buenos Aires, Manila, Sydney, Londyn, San Francisco.

A kim jest autor? Laureatem Oscara, Złotego Globu i nagrody Grammy za muzykę do filmu „Ostatni cesarz” Bernarda Bertolucciego. Muzykiem, reżyserem, fotografem i designerem pochodzenia szkockiego, a żyjącego na codzień w Nowym Jorku. Dla autora „perspektywa dwóch kółek, szybszych niż spacer i wolniejszych niż pociąg, ze wzrokiem nieco ponad poziomem oczu przeciętnego śmiertelnika stała się panoramicznym oknem na świat”.

Autor: Chmieliński Piotr
„Rowerem po Amazonce”
Wydawnictwo: Agora, Warszawa 2017

Genialna relacja z wyprawy, nietuzinkowej trzeba dodać. Nie mogłam się oderwać :). Pisana przez człowieka, który amazonkę przepłynął sam kajakiem 30 lat przed opisaną eskapadą. Dzięki temu stał się „amazońskim Tatą” dwójki braci – Dawida i Huberta, którzy są bohaterami książki.

Książka prowadzi nas od samego początku przygotowań, włącznie z reakcjami bliskich na pomysł przejechania Amazonki na rowerze. Wszelkie przeszkody i komplikacje związane z rozpoczęciem całego przedsięwzięcia. Przeróżne wydarzenia, spotkania, relacje, uczucia, które jak sinusoida andyjskich dróg przez wzniesienia targały dwójką braci.

Fabuła trzyma w napięciu od początku do końca.

Autor: Gorzelak Artur
„Made it in Taiwan, czyli rowerem przez kraj rowerów”
Wydawca: Artur Gorzelak, 2019

Autor opisuje swoją rowerową przejażdżkę wokół wyspy, wszelkie trudy, przygody, nastawienie lokalnej ludności. Poza samym opisem wyjazdu znajdziemy tutaj baaardzo dużo informacji o samej wyspie. Pozycja ta spokojnie może posłużyć każdemu kto wybiera się na Taiwan. Niekoniecznie rowerem. Czytając można przenieść się na zatłoczone tajwańskie ulice i prawie poczuć zapach i smak frykasów serwowanych na nocnych targach.

Kto chce się dowiedzieć jak dokładnie wyglądała podróż Artura i Judyty odsyłam do sklepu podróżnika oraz na strony samego autora.

Autor: Łuczak Jacek Y.
„Polska Kazimierza Nowaka – przewodnik rowerzysty”
Wydawnictwo: Sorus, Poznań 2011

Pozycję tę można zakwalifikować do przewodnika-biograficznego. prowadzi nas śladami życia oraz podróży po Polsce niesamowitego rowerzysty Kazimierza Nowaka.

Sam Kazimierz przez wiele dziesięcioleci został zapomniany, a jego podróże i dokonania pozostały we wspomnieniach naprawdę nielicznych. Znaleźli się jednak ludzie, którzy poświęcili naprawdę ogrom czasu i pracy, aby usunąć olbrzymią warstwę kurzu zapomnienia o Kaziku i odnaleźli ludzi i miejsca, z którymi był związany.

W przewodniku znajdziemy przede wszystkim najwięcej miejsc na terenie Poznania i okolic, gdzie Nowak mieszkał z rodziną i skąd rozpoczynały się wszystkie jego wyprawy. Następnie odwiedzimy m.in. Warszawę, Kraków, Łódź, Sanok oraz Lwów i Stryj, skąd Kazimierz pochodził.

Autor: Maciąg „Robb” Robert
„Podręcznik przygody rowerowej”
Wydawnictwo: Helion, Gliwice 2016

Mam wrażenie, że tę książkę przeczytał chyba każdy podróżniczo-rowerowy sympatyk. A jeżeli nie, to powinien. Nie dość, że autorem jest znany rowerowy obieżyświat, to jeszcze znajdziemy tu opowieści innych mu podobnych. M.in.: Marcin Korzonek, Kamila Kielar, Ewa Świderska, i wiele innych.

Opowieści z najprzeróżniejszych zakątków świata. Zimnych i gorących, pełnych ludzi i totalnych pustkowi. Masa porad jak samemu się przygotować na wyprawę, co zabrać, jak wyposażyć rower. Tytuł naprawdę dobrze oddaje zawartość :).

Autor: Nitkiewicz Magdalena, Opaska Paweł
„Przez świat na rowerach w dwa lata – rok I”
Wydawca: JK, Łódź 2011

Jeżeli byłaby to moja pierwsza książka o podróżach rowerowych i jeszcze do tego nigdy sama nie jeździłam i nie przeżywałam przygód, po przeczytaniu relacji tej pary z ich wyjazdu prawdopodobnie nie zdecydowałabym się na tak „śmiały” krok.

Ilość opisanego pecha na początku ich wyprawy, problemy ze sprzętem, okropna pogoda nawet we mnie wzbudziła dziwny i potężny opór. Na szczęście wraz z przejechanymi kilometrami klimat opowieści się zmienia i zaczyna się entuzjastyczna relacja o kolejnych miejscach, zdarzeniach i napotkanych ludziach. Autorzy opisują kontrasty pomiędzy przejechanymi państwami, interakcje pomiędzy tubylcami, a białymi twarzami na rowerach. Zachwycają się mijanymi krajobrazami, rozczarowują ludzką głupotą i manią zniszczenia. Szukają kobiet w muzułmańskich wioskach. Pod koniec pierwszego roku docierają do Tybetu w poszukiwaniu tajemniczych mnichów. Na pewno zachęcili mnie do przejechania Nepalu rowerem.

Relacja jest napisana z dużym dystansem do siebie, momentami lekko ironicznie, ale przede wszystkim szczerze. znajdziemy tu blaski i cienie całej wyprawy, chwile niesamowitego szczęścia oraz kompletnego zniechęcenia graniczącego z chęcią poddania się.

Książkę polecam rowerowym wyjadaczom. Natomiast odradzam osobom, które zastanawiają się nad rozpoczęciem przygody rowerowej – mogą nie udźwignąć ilości „przygód” :). Lepiej zostawić sobie tę pozycję na później.

Autor: Nitkiewicz Magdalena, Opaska Paweł
„Przez świat na rowerach w dwa lata – rok II”
Wydawca: JK, Łódź 2011

Kontynuacja wielkiej wyprawy autorów, którą zakończyli po dwóch latach, siedmiu miesiącach i 33 803 przejechanych kilometrach. Cali i zdrowi, bogatsi o niezwykłe przeżycia i doświadczenia.

Poznali niezwykłą rodzinę włóczących się po świecie na dwóch kółkach objuczonych sakwami rowerzystów.

Zmierzyli się kilkakrotnie z atakiem skorpiona, burzą piaskową, potężnym wiatrem i ulewą, aby w rekompensacie cieszyć oczy bajkowymi krajobrazami Laosu, Kambodży, Bali, Nowej Zelandii, Peru, Boliwii, Argentyny oraz Chile.

Autor: Penn Robert
„Przepis na rower”
Wydawnictwo: Galaktyka, Łódź 2012

Lektura niekoniecznie lekka, aczkolwiek przyjemna dla miłośników anatomii roweru.

Autor opisuje swoją przygodę ze składaniem swojego wymarzonego dwukołowca. Od ramy, przez koła i kierownicę, każdy element jest optymalnie dobrany do jego potrzeb. Taki bikefitting level hard. Aby zdobyć niektóre części jedzie bezpośrednio do wytwórców, którzy swoje warsztaty mają w różnych krajach świata. Przy okazji możemy dowiedzieć się co nieco o historii oraz ewolucji poszczególnych rowerowych „narządów” i ich twórców.

Pozycja nie jest czysto podróżnicza – choć może szlakiem wytwórców części rowerowych pod tę kategorię by podpadła. Polecam jednak tym miłośnikom rowerów, którzy trochę więcej uwagi poświęcają temu z czego i jak jest zbudowany.

Autor: Spiżewski Karol Ryszard
„Rowerem po Islandii”
Wydawnictwo: Sorus, Poznań 2019

Książka jest dziennikiem miesięcznej wyprawy rowerowej autora dookoła Islandii. Celem Pana Karola poza objechaniem wyspy było zobaczenie miejsc o których czytał i chciał je sam „poczuć” i zobaczyć. Nie każdy dzień był też spędzony na siodełku. Czasami autor decydował się na poznanie niektórych miejsc piechotą. Czasami, ze względu na wiek lub złą pogodę, decydował się na dzień przerwy. Nie zmienia to faktu, że w niektóre dni pokonywał imponujące odległości, biorąc pod uwagę zwiedzanie i liczne postoje. Książka naszpikowana jest też prawie encyklopedyczną wiedzą na temat niektórych miejsc oraz podsumowana w postaci tabelki z przejechanymi każdego dnia kilometrami, kosztami i odwiedzonymi miejscami. Daje to obraz nie tylko samych przeżyć, ale również związanych z taką wyprawą kwestii organizacyjnych i finansowych.

Autor: Walker Peter
„Jak rowery mogą uratować świat”
Wydawnictwo: Wysoki Zamek, Kraków 2018

Moim zdaniem wyjątkowa pozycja. Autor przedstawia rower z perspektywy zwykłego środka transportu, będącego troską drogowców, urzędników miejskich, urbanistów i planistów przestrzeni miejskich.

Przedstawia sytuacje w liczbach i statystykach. nakreśla charakterystykę ludzi, którzy udzielają się w temacie budowania lepszej infrastruktury pod transport rowerowy. opisuje wpływ jaki ma rower nie tylko na środowisko, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo na drogach oraz budżet państwa. Za czym idą nasze portfele, bo przecież ten budżet właśnie z nich się bierze.

Porównuje i opisuje różne systemu w krajach Europy i świata, zastosowane rozwiązania i prowadzoną politykę w stosunku do transportu rowerowego.

Pozycja obowiązkowa dla urzędników zajmujących się infrastrukturą naszych dróg.

Autor: Wioska Bruno
„Rowerem na koniec świata”
Wydawca: Sowa Sp. z o.o., Warszawa

Malutka książeczka, której okładka i tytuł przez większość opowieści nie miała dla mnie sensu. Bo co mają monolity i koniec świata do podróży rowerem po słynnych francuskich zamkach nad Loarą? Cała zagadka rozwiązuje się jednak pod koniec książki. Czasem zapominałam też, że w ogóle czytam książkę o podróży rowerem. Autor rozpisuje się tak dużo o historii i sztuce, że bardziej przypomina mi ta pozycja przewodnik historyczny, niż relację z podróży.

To czego mi naprawdę jednak brakowało w tej pozycji to zdjęć. Autor o nich pisze, że robił dużo i że wyszły dobrze. A tu nic. Ani jednego opisywanego zamku, ani jednego zdjęcia z dotarcia nad ocean.

Jeżeli będę się wybierać na trasę wspomnianych zamków na pewno odświeżę sobie tę pozycję, by przypomnieć sobie wszystkie historyjki i anegdotki o poszczególnych miejscach.

Autor: Witek Kuba
„Ring Road – Dookoła Islandii na rowerze”
Wydawnictwo: Plac Wolności, 2016

Relacja autora z samotnej wyprawy dookoła wyspy tytułową Ring Road albo inaczej islandzką jedynką. Jest to główna droga okrążająca cały kraj. Bardzo lekka i przyjemna pozycja wiodąca przez kolejne główne atrakcje znajdujące się przy drodze, okraszona zmaganiami naszego cyklisty z przyrodą i kapryśną islandzką pogodą. Autor relacjonuje również spotkania z polonią polską, która jest tam największą mniejszością narodową. Jego kontakty były dla mnie pewną ciekawostką, gdyż mimo już trzech wizyt na wyspie nie weszłam do tej pory w żadną relację z mieszkającymi tam Polakami.

Autor: Włoszczowska Maja, Oponowicz Karolina
„Rowerem na szczyt. Trenuj z Majką”
Wydawnictwo: Agora, Warszawa 2018

Pozycja mało turystyczna, ale w 100% rowerowa. Bardziej poradnik. Nawet jeżeli nie interesujesz się sportem to warto po tę pozycję sięgnąć.

Napisana jest bardzo przyjemnym, lekkim językiem. Nie brakuje tutaj anegdotek z życia Mai Włoszczowskiej, szczególnie tych dotyczących jej kariery sportowej. Znajdziemy również wiele cennych informacji na temat samych zawodów i ich mnogiej ilości odmian i dyscyplin, opisu rowerów, który do jakiej dyscypliny i dlaczego, wskazówek jak ustawić nasz jednoślad do trasy, którą zamierzamy jechać i wiele, wiele innych…

Krótko mówiąc – z humorem, ale jednocześnie rzetelnie i profesjonalnie.

Autor: Ziemnicki Wojtek
„Islandia czasem zielona wyspa”
Wydawnictwo: PHU MARINEX 2014

Relacja autora z wyprawy rowerowej dookoła Islandii. Znajdziemy tu bogate opisy przyrody, kultury, legend i mitów oraz wiele ciekawostek. Po przeczytaniu jednak tej pozycji byłam psychicznie zmęczona walką autora z kapryśną pogodą, deszczem i wiatrem. Pojawiały się chwile zwątpienia, zniechęcenia oraz obawy kto wygra w starciu z naturą na tej trasie. Pozycja z pewnością godna polecenia. Bezpieczniej jednak nie zaczynać od niej, jeżeli wybieramy się w tamtą stronę.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz