+48 692 796 037 asanka@asanka.eu
ZMIERZ SIĘ Z PRZYGODĄ
AKTYWNIE ŚWIADOMIE BEZPIECZNIE

Mały Rowerzysta w ruchu drogowym

25.04.2022

Mały rowerzysta w ruchu drogowym – co powinieneś wiedzieć o przepisach rowerowych?

Gdy tylko zaczynają się cieplejsze, słoneczne, wiosenne dni coraz więcej rodziców i opiekunów wychodzi ze swoimi pociechami na rower. 

Jest parę kwestii o których opiekun takiego szkraba BEZWZGLĘDNIE POWINIEN wiedzieć, aby nie narazić siebie i malucha na różnorakie niebezpieczeństwa i nie utrudnić ruchu drogowego. 

Abyście nie musieli sami przedzierać się przez cały Kodeks Drogowy (Ustawa z dn. 20 czerwca 1997 Prawo o Ruchu Drogowym), poniżej najważniejsze informacje z odniesieniem do poszczególnych paragrafów.

Mały Rowerzysta = Pieszy

***

Najważniejsza sprawa, o której trzeba pamiętać:

Dziecko do lat 10 na rowerze czy bez jest PIESZYM

(art.2 pkt 18)

Pamiętajmy jednak, że jest to dziecko, które samodzielnie siedzi na rowerku, który jest niezależny od roweru opiekuna.

Oznacza to chociażby, że:

–  poruszając się w miejscach, gdzie nie ma chodnika, mały rowerzysta i jego opiekun są obowiązani iść(jechać) lewą stroną drogi, po poboczu lub jezdni (Rozdz.2 art. 11 pkt 2). Osoba dorosła również jedzie rowerem lewą stroną w tej sytuacji!!!!

– do 10 roku życia dziecko na rowerze nie ma prawa poruszać się po drodze rowerowej. Dlatego wychodząc z maluchem na rowerek korzystamy z chodnika, a w przypadku jego braku lewej strony jezdni lub pobocza. (Rozdz. 2 art. 11 pkt. 1) I tutaj również, jeżeli osoba dorosła opiekująca się dzieckiem jedzie na rowerze porusza się chodnikiem.

Piesi poruszają się lewą stroną drogi tak jak ten Mały Rowerzysta z opiekunem
Mały rowerzysta na rowerze połączonym to pasażer

***

Natomiast, gdy nasza pociecha uczestniczy w przejażdżce siedząc w foteliku, przyczepce lub na doczepionym do roweru opiekuna rowerze powyższe przepisy nie mają zastosowania. Wówczas poruszamy się drogą rowerową oraz jedziemy prawą stroną jezdni.

Jeżeli szukacie inspiracji, gdzie i jak jeździć rowerem z małym człowiekiem zapraszam do zakładki Kartka z Podróży oraz na moje Media Społecznościowe, gdzie będę zamieszczać relacje z odwiedzonych przez nas miejsc.

***

Do zobaczenia na szlaku 🙂

Anna Stępień-Kraska

Brak komentarzy

Dodaj komentarz