Książki dla dzieci i młodzieży wprowadzające do przygody rowerowej.
Często słyszę pytanie jak zachęcić od małego nasze pociechy do aktywności rowerowej, aby za jakiś czas były naszymi towarzyszami podróży? Prawda jest taka, że własnym przykładem i wspólnymi wyjazdami ukierunkowanymi pod małego człowieka to najłatwiejsza droga.
Ale dziś o wspomagaczach w tym procesie, jakimi są książki. Tutaj przy okazji można upiec dwie pieczenie na jednym rożnie i z jednej strony zarażać rowerową pasją, z drugiej czytelniczą.
W poszukiwaniu coraz to nowych pozycji książkowych traktujących o rowerze, szczególnie relacji z podróży, w moje ręce wpadły również pozycje dla najmłodszych. Postaram się je po krótce przedstawić.
Seria Psi Patrol wydawnictwa nickelodeon
„Wyścig rowerowy” (2018)
Okładka wygląda jak ekran tableta, ale na tym podobieństwo się kończy. Barwna pozycja, duże litery i ukochane przez moje dziecko psy ratownicy. U mnie książka była maglowana po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy z rzędu. Historyjka jest krótka, ale oczywiście pozostawia możliwość kreatywnego jej rozwinięcia w różnych kierunkach. Wyścig „niestety” nie jest sportowy, a za rowerem, który nie może zahamować i stwarza zagrożenie na drodze. Kończy się oczywiście szczęśliwym zatrzymaniem oraz edukacją małego rowerzysty.
Seria MAŁY CHŁOPIEC wydawnictwo Olesiejuk
„Rower Mateusza”
Kwadratowa książeczka z grubymi stronami i pogrubioną okładką.
Barwnie ilustrowana historyjka jednego dnia z życia Mateusza, który poza codziennymi dojazdami na rowerze do pracy, jeździ na nim również służbowo, jako listonosz. A po pracy razem ze znajomymi jeździ na rowerowe rajdy i wycieczki.
Krótka bajeczka dająca ogrom możliwości zaciekawienia dziecka i pokazania mu w jak wielu sytuacjach można korzystać z roweru. Dodatkowo opowieść pokazuje, że mamy różne rodzaje rowerów, które wykorzystuje się do różnych celów. Myślę, że pod tym względem nie tylko dzieci zostaną uświadomione 😉
„Dwa rowery” wydawnictwo Fenix
Typowa kwadratowa, sztywna książeczka dla najmłodszych.
Tutaj rowery nie są przedstawione jako środek transportu, a dwie postacie – Kacper i Artur – o różnych usposobieniach i nastawieniu do innych osób. Krótka bajeczka z morałem o wycieczce dwóch kolegów.
„Rower z Rowerowa”
Autor: Ludwik Jerzy Kern
Krajowa Agencja Wydawnicza
Warszawa 1976
Jak dla mnie perełka. Jak dotąd bajki, wiersze skierowane do młodszych odbiorców pochodziły od zagranicznych autorów. Ta cieniutka książeczka zawiera wiersz. Nasz, polski. O Tereni, która jeździ na niezwykłym rowerze, któremu wyrosły skrzydła. „Bo to o wiele przecież lepsze jeździć tak górą przez powietrze”.
Seria Bali wydawnictwa Papilon
Autor: Magdalena Laurent Richard
„Jazda na rowerze”
Historyjka typowo wychowawcza o wspólnej zabawie i dzieleniu się rzeczami i zabawkami. W tej historyjce uwagę bohaterów zaprząta właśnie rower, który jest jeden i muszą w jakiś sposób się nim podzielić w czasie zabawy w parku.
„Kicia Kocia na rowerze”
Autor: Anita Głowińska
Media Rodzina 2019
Tytułowa Kicia Kocia dostaje swój pierwszy rower, w którym rozpoznaje niektóre elementy. Razem z tatą rusza do parku, aby się nauczyć na nim jeździć, spotyka tam również swoich znajomych.
„Kastor naprawia rower”
Autor: Lars Klinting
Media Rodzina
Mały bóbr Maciuś dostaje nowy, czerwony rower i nie może się doczekać, jak pojedzie na swoją pierwszą wycieczkę. Niestety po paru kilometrach okazuje się, że ma przebitą oponę i trzeba wrócić, aby ją załatać. I ten fragment bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Sposób w jaki przedstawiono proces łatania dętki jest zrobiony nad podziw dokładnie. Po takiej instrukcji myślę, że każdy dałby już sobie radę z takim problemem.
Seria BANDA SPAGHETTI
„Sprawa skradzionego roweru”
Autor: C.Capria & M. Martucci
WILGA 2013
To pozycja skierowana do amatorów spraw kryminalnych, miłośnicy roweru nie znajdą tu opowieści z drogi. Rower odgrywa tu rolę naturalnego środka transportu dla społeczności małego włoskiego miasteczka, w którym w niewyjaśnionych okolicznościach znikają rowery, aby pojawić się ponownie na tym samym miejscu. Często w lepszym stanie niż został zabrany. Śmiesznym zbiegiem okoliczności sprawa trafia w ręce rezolutnej trójki przyjaciół, która decyduje się rozwikłać zagadkę. Dzieląc swoją uwagę pomiędzy rozwiązywanie sprawy, obowiązki szkolne oraz trudną relację z nękającymi ich bliźniakami i ich starszym bratem krok po kroku starają się złapać tajemniczego złodzieja.
Seria pixi Ja Wiem!
“Mój rower”
Media Rodzina
Książeczka malutka posiadająca lekko ponad 30 stron. Za to informacji znajdziemy wewnątrz naprawdę sporo.
To naprawdę wartościowa pozycja. Zapoznamy się z historią roweru i dowiemy co to jest bicykl. Znajdziemy schemat z rozpisaną anatomią roweru, zasady ustawiania roweru pod siebie, opis różnych ich rodzajów oraz wiele ciekawostek o rekordach, technologii przyszłości i podróżach.
„Mama Mu na rowerze i inne historie”
Autorzy: Jujja i Tomas Wieslander
Wydawnictwo ZAKAMARKI 2018
Historie Mamy Mu oraz jej towarzysza wrony w jakiś magiczny sposób mnie ujęły.
Krowa, która trochę swoim sposobem bycia przypomina mi Foresta Gampa oraz jej zamknięty w szablonach towarzysz wrona, który do wszystkiego podchodzi w kategoriach nie wypada, tak się nie robi i co ludzie powiedzą. Mama Mu łamie większość konwenansów: jeździ na rowerze, uczęszcza na pływalnię i do biblioteki…
Lektura wymaga głębszego zastanowienia się nad każdą z historii oraz relacją dwojga głównych bohaterów.
„Mama Mu na wycieczce i inne komiksy”
Autorzy: Jujja Wieslander, Sven Nordqvist
Wydawnictwo ZAKAMARKI 2017
Tym razem Mama Mu w wersji komiksowej, której fanem nigdy nie byłam. Jednak tak pokazane przygody nietuzinkowej krowy i zamkniętego w konwenansach pana wrony podbiły moje serce.
„Afryka Kazika”
Autor Łukasz Wierzbicki
Wydawnictwo bis
Warszawa 2019
To najlepsza pozycja podróżniczo-rowerowa skierowana do młodszego grona odbiorców jaką do tej pory miałam w ręku.
Historia polskiego reportera Kazimierza Nowaka, który przebył całą Afrykę z północy na południe na rowerze i z powrotem. Tak, tak – to wszystko oparte jest na prawdziwych zdarzeniach!!!!!
Nie tylko treść jest przyjazna w odbiorze, ale również barwne ilustracje wypełniające wszystkie strony książki, przez co jest ona jeszcze bardziej atrakcyjna dla małego człowieka.
Sama przeczytałam książkę z wielkim zainteresowaniem, wczuwając się w każdą opisywaną przygodę z jaką przyszło się zmagać tytułowemu Kazikowi.
Seria FRANKLIN
„Franklin uczy się jeździć”
Autorzy: Paulette Bourgeois, Brenda Clark
Wydawnictwo Debit
Katowice 2018
Żółwik początkowo nie umie jeździć na rowerze. Z tego powodu jest mu wstyd i odsuwa się od kolegów, którzy tę umiejętność już zdobyli. Za zachętą mamy w końcu decyduje się spróbować. Idzie mu jednak kiepsko przez co zniechęca się jeszcze bardziej i jeszcze bardziej izoluje od kolegów. Dopiero, gdy zrozumie, że każdy z nich, gdy na początku się uczył popełniał błędy i zdobywał tę umiejętność w innym czasie przełamuje się.
Historyjka fajnie opowiada o różnicach między dziećmi/zwierzątkami. Każde z nich ma inne predyspozycje i każde w innym czasie uczyło się różnych umiejętności. Miś szybko nauczył się wspinaczki po drabinkach co bobrowi zajęło więcej czasu, Franklin szybko nauczył się pływać czego nie potrafił od razu nauczyć się borsuk itd.
Seria Franklin
„Franklin i kask rowerowy”
Autorzy: Paulette Bourgeois, Brenda Clark
Wydawnictwo Debit
Katowice 2017
Historyjka i o tym jak kask jest ważnym elementem bezpieczeństwa młodego rowerzysty, ale również o indywidualności. O umiejętności bycia sobą, nie wstydzenia się własnych wyborów i wzajemnej akceptacji.
Seria Biuro detektywistyczne Lassego i Mai
„Tajemnica wyścigu”
Autorzy: Martin Widmark, Helena Willis
Wydawnictwo ZAKAMARKI
Poznań 2017
Bardzo miła lektura warta polecenia młodszym miłośnikom rowerów, wyścigów i podróży, którzy jeszcze do tego mają w sobie coś z Sherlocka Holmesa.
Tytułowy Lasse bardzo intensywnie przygotowuje się do rowerowego wyścigu. W trakcie zawodów zawodnicy znikają i pojawiają się na trasie w przedziwnych miejscach i w różnym czasie. Podejrzane zachowanie zawodników zastanawia Lassego i razem z Maią starają się rozwikłać tę zagadkę.
Seria DISNEY
„Rolki, deskorolka, rower górski”
Tekst: Alice Grammont
Wydawnictwo EGMONT
Warszawa 2001
Książka-poradnik skierowana do młodszych amatorów aktywnego spędzania czasu i to nie tylko na rowerze, ale różnego rodzaju kółek.
Pozycja trąci myszką, gdyż wspomina o kasetach VIDEO, o których dzisiejszy młody człowiek może nawet nie wiedzieć, że istniały.
Nie przeszkadza to jednak w całościowym odbiorze treści. Znajdziemy tu wiele historii, porad, ciekawostek, wyjaśnień dotyczących poszczególnych części konstrukcji i jak o nie dbać.
Książka podzielona jest na trzy części, po jednej dla każdego „pojazdu”, i zakończona słowniczkiem pojęć. Znajdziemy w nim nie tylko definicje poszczególnych części budowy, ale także nazewnictwo trików i akrobacji w poszczególnych dyscyplinach.
„Pajączek na rowerze”
Autor: Ewa Nowak
Wydawnictwo GREG
Kraków 2018
Pozycja dla czytelników około 11 lat. Tyle mają główni bohaterowie książki – Ola i Łukasz. Choć moim zdaniem powinien przeczytać ją każdy rodzic po rozwodzie.
Dwójka bohaterów o zupełnie różnych usposobieniach i upodobaniach, uwikłana we własne szkolno-podwórkowe problemy jak i związane z domowym tajfunem, zwanym rozwód rodziców. Matki samotnie wychowujące swoje dzieci i ich relacje z ojcami, którzy odeszli.
Niestety obraz wielu dzisiejszych domów.
Rower ma tutaj rolę drugoplanową, aczkolwiek wpływa na wiele decyzji bohaterów i ich zachowania.
„Opowiem ci mamo co jeździ na dwóch kółkach”
Autor: Marcin Brykczyński
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Niesamowita pozycja dla młodych amatorów rowerów. Format A4, każda strona wykonana z grubego kartonu. Niezwykle barwna. Z dużą ilością szczegółów, okraszona wierszykami, które również są zagadkami dotyczącymi ilustracji. Świetna do nauki spostrzegawczości.
„Ciekawski George jeździ na rowerze”
Autor: H.A. Rey
Wydawnictwo MODO
George to małpka, która dostała w prezencie od swojego właściciela rower. Mimo przestróg wybrała się od razu na nim na wycieczkę. Przygody małpki skończyły się wypadkiem i zniszczeniem jednośladu i to daleko od domu. Małpka poradziła sobie jednak z tym problemem co zaowocowało nowymi, zupełnie nieoczekiwanymi przygodami.
Wesoła historyjka trochę o lekkomyślności, trochę o odpowiedzialności, i trochę o tym jak radzić sobie z kłopotami i co z tego dobrego może wyniknąć.
Pozycja dla młodszych, ale i starsi mogą wyciągnąć z tego pozytywną lekcję.
Seria PEPE
„Pepe jeździ na rowerze”
Autor: Annakarin Garhamn
Wydawnictwo Edgard
Pozycja idealna na czas gdy nasze najmłodsze pociechy zaczynają się uczyć jeździć na rowerze.
Pepe właśnie ma dostać swój pierwszy rower. Z własnoręcznie wykonanym rysunkiem swojego wymarzonego rowerka maszeruje z mamą do sklepu.
Niecierpliwy od razu wskakuje na siodełko i oczywiście kończy się upadkiem.
Pepe przechodzi długą „drogę” od wyjścia ze sklepu aż do chwili gdy nareszcie samodzielnie pojedzie na rowerze. Jego perypetie, a przede wszystkim dziecięce rozwiązania i pomysły budzą uśmiech.
To zdecydowanie nie była prosta sprawa dla Pepe. Ale jego próby, porażki i dalsze próby na pewno mogą uprościć rodzicom/opiekunom naukę jazdy na rowerze z ich dziećmi.
Seria Mądra Mysz
„Zuzia uczy się jeździć na rowerze”
Autorzy: Liane Schneider, Eva Wenzel-Burger
Wydawnictwo Media Rodzina
Zuzia nie jest maluszkiem, ale w domu nadal jest tylko jej trójkołowy rowerek, z którego korzysta jej młodszy braciszek.
W końcu nadchodzi ten dzień, że dostaje duży rower dla siebie. Okazuje się jednak, że nauka jazdy nie idzie jej najlepiej. Dopiero po jakimś czasie opanowuje sztukę koordynacji, hamowania i skręcania. Cieszy się ogromnie, gdyż w szkole będzie mogła podejść do egzaminu na kartę rowerową razem z kolegami i koleżankami.
Nagrodą za wszelkie trudy jest wycieczka rowerowa z rodzicami, gdzie Zuzia jedzie już samodzielnie i nikt nie wiezie jej w foteliku.
„Sekret sprzedawcy rowerów”
Autor: Jean-Jacque Sempre
Wydawnictwo znak
Niedawno wpadła mi w ręce ta autorska książka Jeana-Jacquesa Sempé. Niektórzy zapewne będą go kojarzyć z serii o Mikołajku, w której był ilustratorem.
Początkowo sądziłam, że jest to pozycja skierowana do dzieci. Jednak po lekturze moje odczucia zdecydowanie się zmieniły. To historia bez limitu wiekowego. A z pewnością będzie również gratką dla wszystkich miłośników rozwoju osobistego.
Główny bohater, Rudolf Taburin, jest mieszkańcem małego miasteczka Saint-Céron we Francji. Jest niezwykle popularny ze swojej niezwykłej wiedzy na temat mechaniki rowerów, ich budowy i naprawy. Dzięki tej niesamowitej wiedzy na temat jednośladów i sławie za tym idącej nikt nie podejrzewa, że Rudolf może nie posiadać jednej bardzo kluczowej umiejętności, która wydaje się w tej sytuacji oczywista. Wynikają z tego zabawne sytuacje i zwroty w życiu bohatera. Na podstawie książki powstał nawet film „Tajemnica Raoula Taburina”.
Nie chce jednak całkowicie zdradzać o co chodzi i psuć wam radości z lektury.
Artykuł ten będzie aktualizowany, więc warto za jakiś czas do niego wrócić i zapoznać się z kolejnymi pozycjami, które wpadną mi w ręce. Oczywiście jeżeli macie lub znacie jakieś książki w tym temacie piszcie do mnie, a ja na pewno uzupełnię swoją biblioteczkę.
Listę powyższych książek w postaci pdf znajdziecie za jakiś czas do pobrania na mojej platformie szkoleniowej w zakładce darmowe materiały na stronie www (jeszcze w budowie, ale już tuż, tuż).
A jeżeli chcecie być na bieżąco zapraszam na FB i Instagram.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.